Från energiproduktion till ny tillväxt: Soilfood förädlar Alvas bottenaska till gödselmedel
Publicerades ursprungligen på finska på energibolaget Alvas webbplats 14 oktober 2026. Läs hela pressmeddelandet (på finska) på Alvas webbplats.
Det finska energibolaget Alva och cirkulärekonomibolaget Soilfood har tecknat ett avtal om att använda bottenaska från Alvas kraftverk i Jyväskylä som råvara för gödselmedel. Genom samarbetet får en biprodukt från Alvas energiproduktion ett nytt användningsområde, och näringsämnen från biomassan återförs till jord- och skogsbruket.
Vid Alvas kraftverk uppstår bottenaska när biomassa förbränns för att producera värme och el. En del av biomassans näringsämnen och mineraler blir kvar i askan. Soilfood förädlar det material som lämpar sig för gödsling till produkter som kan komplettera markens näringsinnehåll och främja växtligheten.
”Bottenaskan har tidigare använts i markbyggnad. Nu kan även näringsämnena i den återföras till kretsloppet. Biomassan ger först värme och el, och de näringsämnen som blir kvar i askan kan sedan bidra till ny tillväxt på åkrar och i skogar”, säger Janne Hakonen, driftchef för energiproduktionen på Alva.
Bättre växtförhållanden, lägre utsläpp
Soilfood har i över ett decennium förädlat industriella biprodukter till produkter för lantbruk och industri. För varje biprodukt tas en lösning fram som ger den så högt värde som möjligt.
”Vårt mål är att ersätta jungfruliga råvaror med återvunna, i stor skala och snabbt. De askprodukter vi förädlar är långtidsverkande, neutraliserande jordförbättringsmedel för lantbrukare. Med askbehandlingen tillförs åkermarken en rejäl mängd näringsämnen, till exempel fosfor, kalium och flera mikronäringsämnen, som ersätter fossila”, säger Taika Sipponen, chef för cirkulära lösningar på Soilfood.
Återvinning av näringsämnen minskar livsmedelsproduktionens utsläpp och stärker samtidigt självförsörjningen och försörjningsberedskapen, när näringsämnen som redan finns i Finland används på nytt.
Cirkulär ekonomi som en del av Alvas hållbarhetsmål
För Alva innebär samarbetet att bottenaskan får en användning med högre förädlingsgrad än tidigare, och Soilfood får råvara till sina gödselprodukter. Samtidigt omsätter avtalet målen i Alvas hållbarhetsprogram i praktiken.
”Ett av målen i vårt hållbarhetsprogram är att utveckla cirkulär ekonomi, materialeffektivitet och hanteringen av avfallsflöden. Vi vill också hitta användningsområden där biprodukternas egenskaper kommer till sin rätt så bra som möjligt. Samarbetet med Soilfood stöder våra mål”, säger Hakonen.
Foto: Alva Oy:s arkiv
Alva är ett energi- och vattenbolag som ägs av Jyväskylä stad i Finland. Alva levererar el, värme och vattentjänster med hög leveranssäkerhet till cirka 150 000 kunder, främst i Mellersta Finland, och erbjuder även tjänster till vattenverk och kommuner i hela landet. Alvas årliga omsättning uppgår till cirka 187 miljoner euro.